Okolica domków jest doskonałym miejscem do uprawiania indywidualnej rekreacji i turystyki, zarówno pieszej jak i rowerowej. Położone dookoła lasy zapewniają mnóstwo niepowtarzalnych tras przełajowych połączonych ze wspaniałymi widokami i dziką przyrodą.  Można np. wybrać się na spacer jedną z ciekawszych ścieżek przyrodniczych ”Szlakiem pięciu jezior”,  podziwiając unikalną roślinność jezior lobeliowych lub zwiedzić najstarszą w Europie elektrownię wodną „Struga”.

Na życzenie gości możliwe jest zorganizowanie jedno-, dwudniowych, lub dłuższych spływów kajakowych rzeką Słupią, przejażdżek po okolicy bryczką lub w większym gronie wozem zaprzężonym w pięknie konie.

Jesienią okoliczne lasy zapewnią amatorom grzybobrania wiele radości i gwarantują udane zbiory.

Najbliższy sklep 1500m w Żukówku, pełne zaopatrzenie w Bytowie (miasto powiatowe).

1 elektrownia

SOSZYCA - ELEKTROWNIA WODNA

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Jest to najstarsza elektrownia wodna w Europie, wybudowana została w 1896 roku. W obiekcie można obejrzeć pracę tego urządzenia. W środku znajdują się również dwie najstarsze żarówki z włóknami węglowymi pochodzące z przed 1900 roku firmy OSRAM, które świecą do dnia dzisiejszego, a także generatory prądotwórcze pochodzące też z początku wieku. Obiektem od 1945 roku opiekuje się już trzecie pokolenie rodziny pana Adama i Waldemara Gliszczyńskich. W okresie wakacji elektrownię można zwiedzać w godzinach od 12.00-18.00, ale najlepiej umówić się telefonicznie z przewodnikiem, tel.59-823-13-82.

2 mirachowo

MIRACHOWO - RUINY STAREGO MŁYNA W LESIE

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Ukryte w lesie po prawej stronie pozostałości po tym obiekcie bardzo trudno odnaleźć, jednak prosimy zwrócić uwagę na szczegółowy szkic na mapie wyraźnie wskazujący Wam to miejsce (po lewej stronie, 80m przed zieloną tablicą MIRACHOWO od strony Nowej Huty). W chwili obecnej z obiektu pozostały jedynie betonowe fragmenty grobli, oraz zarośnięte już kanały, które doprowadzały kiedyś wodę do młyna. Siłą napędową młyna była Mirachowska Struga, która później łączy się z rzeką Łebą. Obiekt spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach po II wojnie światowej a w przeszłości należał do byłych właścicieli majątku mirachowskiego - rodziny Warend.

3 mirachowo

MIRACHOWO - ZABYTKOWY DWOREK

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Nazywano go również Dworkiem Modrzewiowym. Obecnie zamieszkały jest przez prywa­tnych właścicieli, zamknięty i niedostępny dla turystów. Obiekt położony jest w centrum miejscowości. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Ciekawostką jest jego drewniana konstrukcja.

4 kartuzy

KARTUZY - KOŚCIÓŁ POKLASZTORNY

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Został wybudowany w latach 1383-1403. Dookoła kościoła powstało również 18 eremów - zakonnych pustelni. Kościół wybudowali Kartuzi (pierwsi zakonnicy na tym terenie spro­wadzeni z Czech przez Jana z Rusocina). Wewnątrz znajdują się niepowtarzalne zabytki sakralne: ołtarz gotycki z 1444 roku, ołtarz barokowy z 1639 roku, figurki świętych, tron celebransa z 1677, cenne i niespotykane w Polsce skórzane kordybany z XVII wieku oraz wiele jeszcze innych, godnych uwagi przedmiotów. Na południowej ścianie prezbiterium znajduje się słoneczny zegar z napisem "Memento Mori" - pamiętaj o śmierci. Zwiedzanie kościoła odbywa się w obecności księdza lub kościelnego.

5 lapalice

ŁAPALICE - PRYWATNY ZAMEK

  Sprawdź dojazd

 

Droga do zamku prowadzi przez miejscowość Łapalice. Kilkadziesiąt metrów za znakiem "teren zabudowany" od strony Kartuz należy skręcić w lewo w wąską asfaltową drogę i tą drogą dojechać do końca miejscowości. Jest to odległość około 3km. Znakiem rozpozna­wczym przy skrzyżowaniu może być wyraźnie widoczny mały budynek stacji transformato­rowej. W latach osiemdziesiątych budowę tego obiektu rozpoczął gdański przedsiębiorca, jednakże do dnia dzisiejszego nie została ona ukończona. Monumentalny "dom", bo takie było przeznaczenie tej budowli, przyciąga mnóstwo turystów chcących obejrzeć to miejsce. Niestety nie można wejść do środka, a jedynie podziwiać budowlę zza ogrodzenia.

6 szymbark

SZYMBARK - NAJDŁUŻSZA DESKA NA ŚWIECIE

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

W miejscowym tartaku znajduje się najdłuższa na świecie deska o długości 36,83 m. Deska pochodzi z iglastego drzewa daglezji, ściętego w 2002 roku. Rekordowa deska został wpisany do księgi Rekordów Guinessa dnia 12 czerwca 2002 roku. Waży ona około 1100 kilogramów. Wykonany został z niej stół dla 200 osób. Najdłuższą deskę świata przecinano ręcznie przez 9 dni - po 16 godzin dziennie i zużyto do tego celu 14 pił. Ostatniego cięcia i przecięcia dokonał prezydent Lech Wałęsa. Deska znajduje się na terenie tartaku Danmar.

7 reboszewo

RĘBOSZEWO - BRODNICA DOLNA: ZŁOTA GÓRA

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Punkt widokowy na panoramę Jeziora: Brodno i Ostrzyckie. W miejscu tym znajduje się ogromny pomnik ku czci Partyzantów Kaszubskich walczących na tych terenach w okresie II Wojny Światowej. Uwaga: zawsze w tym miejscu odbywają się coroczne obchody truskawkobrania i jest to impreza plenerowa, której przewodnim tematem są truskawki, bardzo licznie uprawiane na Kaszubach. Warto sprawdzić telefoniczne dokładną datę imprezy w informacji turystycznej
w Kartuzach 58-684-02-01.

8 wiezyca

WIEŻYCA - NAJWYŻSZY SZCZYT NA PÓŁNOCY POLSKI

logo maps

  Sprawdź dojazd

 

Niewątpliwie najwyższa góra na północy kraju, ale również w tej szerokości geograficznej, na całym niżu środkowoeuropejskim. Wysokość góry 329 m n.p.m.
Na szczycie wybudowana została wieża widokowa o wysokości 35m, która nosi imię Jana Pawła II. Do wieży trzeba dojść pieszo przez las, auto najlepiej pozostawić na parkingu przy drodze na Szymbark.

9 bedomin

BĘDOMIN - MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

logo maps

  Sprawdź dojazd

 

Jedyne w Polsce i w Europie Muzeum Hymnu Narodowego, przedstawia historię i losy tego utworu, a także koleje życia jego autora Józefa Wybickiego, który zamieszkiwał w majątku w Będominie. Ciekawostką podczas zwiedzania jest możliwość wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego z oryginalnej pozytywki. W obiekcie można również obejrzeć wystawę Orła Białego, na której zgromadzono ponad 1300 kart z wizerunkiem orła, jak również rzeźby, odznaki, medale i proporce. W okolicy muzeum rośnie także 400 letni dąb Wybickiego. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9.00-16.00, tel.58-687-71-83.

10 koscierzyna

KOŚCIERZYNA MUZEUM KOLEJNICTWA

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Znajduje się obok dworca PKP przy ul. Przemysłowej. Na terenie starej parowozowni z początku XIX wieku. Zgromadzono tam autentyczne parowozy i zabytkowy transport kolejowy jaki poruszał się w dobie kolei żelaznej, bez elektryczności. Muzeum czynne jest codziennie od 10.00-18.00.

11 owsnice

OWŚNICE - DIABELSKI KAMIEŃ

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Kolejny z większych głazów narzutowych na Kaszubach. Legenda o tym kamieniu głosi, że swego czasu czarci diabeł, chcąc zniszczyć jeden ze stojących obiektów sakralnych na tym terenie, podniósł diabelski kamień i leciał z nim w kierunku kościoła. Podczas lotu w diabła z nieba uderzył Jasny Grom i ten upuścił kamień. Gdy próbował go jeszcze raz podnieść, wówczas zaświeciło słońce. Diabeł chciał schować się przed zabójczymi promieniami boskiego światła i wskoczył przez otwór do środka kamienia. Miejscowy ducho­wny w miejscu, w którym Diabeł miał wejście, wbił krzyż i najprawdopodobniej do dziś Diabelski Czart siedzi tam w środku. Wysokość kamienia wynosi ponad 2 m, obwód przekracza 13 m.

12 wesiory

WĘSIORY - KAMIENNE KRĘGI

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Historia tego miejsca wiąże się z początkiem naszej ery tj. I-II wiekiem Rezerwat kamiennych kręgów zawiera: ponad 140 grobów, 20 kurhanów i 4 charakterystyczne kamienne kręgi. Miejsce to jest bardzo ciekawe i u odwiedzających ludzi wywołuje specyficzne reakcje. Jedni uważają że jest to tajemnicze miejsce o niespotykanym oddziaływaniu promieniowania negatywnego, inni z kolei doznają pozytywnych wrażeń. Warto samemu to sprawdzić.

13 sominy

SOMINY - DOM OWCZARZ

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

To zabytkowa zagroda z połowy XVIII wieku była kiedyś autentycznym domem owczarza. W środku sprzęty domowe i oryginalne wyposażenie gospodarstwa. Na terenie zagrody znajduje się również zabytkowy chlew z wozownią. Oba budynki drewniane zrębowe. Muzeum można zwiedzać codziennie od lipca do sierpnia.

14 pyszno

PYSZNO - CMENTARZ LEŚNIKÓW

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Podobno jedyny taki cmentarz w kraju. Na Bukowej Górze znajduje się 15 żeliwnych krzyży, pięć kamiennych tablic i inne nagrobki. Cmentarz powstał w 1874 roku. Pierwszym pocho­wanym był tutaj Otto Smalina, który opracował metodę obliczania miąższu drzewa rozpowszechnioną później na całym świecie. Z miejscem tym wiążą się również liczne legendy i ciemne opowieści, krążące wśród miejscowej ludności. Droga do cmentarza na Bukową Górę znajduje się w miejscowości obok przystanku PKS.

15 niezabyszewo

NIEZABYSZEWO - KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Murowano-granitowy kościół neoromański wybudowany w końcach XIX wieku. Powstał na miejscu kościoła, którego początki biorą się z XVI wieku. Dziś nosi imię św. Mikołaja. Wewnątrz znajduje się wiele godnych uwagi przedmiotów sakralnych: trzy barokowe ołtarze, drewniane ołtarze z XVIII wieku, drewniana chrzcielnica z 1800 roku, rzeźba św. Mikołaja i organy z 1915 roku.

16 piaszno

PIASZNO - GÓRA LEMANA

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

To miejscowość najwyżej położona na terenie powiatu bytowskiego. W niej znajduje się gospodarstwo Klemensa Lemana, na terenie którego usytuowana jest 20 metrowa wieża widokowa. Gościnność Klemensa Lemana jest co najmniej filantropijna jak na obecne czasy. Wieżę postawił z własnych środków, a za jej udostępnienie nie pobiera opłaty. W pobliżu jego gospodarstwa znajdująsię kamienne kręgi, odkryte przez tegoż gospodarza. Pan Klemens bardzo chętnie przyjmuje wczasowiczów w swoich progach. Wysokość terenu wynosi 220 m n.p.m.

17 bytow

BYTÓW - ZAMEK KRZYŻACKI

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

Wybudowany w latach 1398-1405 przez Krzyżaków. Jest jednym z bardziej okazałych ocalałych budynków Krzyżackich. Miejsce to jest jednym wielkim muzeum, dlatego nie będziemy opisywać Wam szczegółowych informacji. Koniecznie trzeba się tam znaleźć i samemu wszystko zobaczyć.Pomocą służy znajdujący się w bramie na zamku działający tam Bytowski Ośrodek Informacji Turystycznej. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00-17.00, tel.59-822-55-97.

18 bytow

BYTÓW - MOST KOLEJOWY, PO KTÓRYM NIGDY NIE PRZEJECHAŁ POCIĄG

logo maps

 Sprawdź dojazd

 

To ceglany most przebiegający nad rzeką Borują wybudowany około 1890 roku. Cieka­wostką jest to, że mostem tym nigdy nie przejechał pociąg, ponieważ w planach dalszych prac projektowych trasa kolejowa przebiegła w zupełnie innym miejscu. Na moście można zauważyć cztery herby: Pruski, Pomorza, Bytowa i Niemieckich Kolei.

  START  /  DOMKI  /  O OKOLICY  /  CENNIK  /  GALERIA  /  KONTAKT 

agroturystyka Kaszuby, agroturystyka na Kaszubach, domki Kaszuby, domki na Kaszubach, wypoczynek Kaszuby, wakacje na Kaszubach, wypoczynek na Kaszubach, domki nad jeziorem, kwatery na Kaszubach, agroturystyka pomorskie, domki nad jeziorem, wypoczynek nad jeziorem, domki na imprezę, domki nad jeziorem na sex, wypoczynek na Kaszubach, noclegi na Kaszubach, domki letniskowe na Kaszubach

Administrator strony AMKOMP TCZEW stronywwwtanio.pl